Web Tasarım Talebi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz tasarım ve uygulama danışmanlarımızdan bilgi alabilir, grafik tasarım ve yazılım talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®
Kanuni Sorumluluk

Kanuni açıdan işletmenin web sitesine eklemesi gerekenler iş hakkında neler yaptığı, iş hakkındaki her şeyi eklemesi gerektiğini gerekçelendirmiş. Ayrıntılı bilgi için destek hattımıza ulaşın.

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Kanuni Açıdan Web Sitesine Eklenmesi Gerekenler

Kanuni Açıdan Web Sitesine Eklenmesi GerekenlerWeb Sitenize Neleri Eklemelisiniz?

     Dinamik ve kolay yönetilebilen bir web tasarımı sayesinde, web sitelerine her türlü bilgi, belge, görsel gibi veriler rahatlıkla eklenebilmekte. Deneyimli ya da tecrübeli bir kişiye ihtiyaç duymadan bu işlemler, dinamik web sitelerinde kolaylıkla yapılabilmektedir.
 
Türk Ticaret Kanununa Göre Web Sitesine Eklenmesi Gerekenler
 
     01 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 1524. Maddesine göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde, web sitesi olmayan şirketlerin bir web sitesi sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir. Yine, bu maddenin içeriğinde olan bazı bilgi ve belgelerin de, bu web sitelerinde yayınlanması ve bulundurulması zorunluluğu da gelmiş durumdadır. Buna göre, her sermaye şirketi, internet sitesinde bilgi toplumu hizmetleri çerçevesinde, herkesin erişimine açık bir bölüm ayırmak zorundalar. Bu bölümde;

 • Şirketin kanuni olarak yapması gereken ilanlar,
 • Pay sahipleri ile ortakların görmelerinde ve bilmelerinde fayda bulunan bilgi, belge ve açıklamalar,
 • Yönetim ve müdürler kurulu tarafından alınan, kanunda detaylandırılan kararlar ve bunlara ilişkin hesap dökümleri,
 • Değerleme raporları, kurucular beyanı, halka arz taahhütleri, bunlarla ilgili teminat ve garantiler, şirket paylarının iktisap edilmesi hakkında genel kurul ve yönetim kurulu kararları, bilgi, belge ve açıklamalar,
 • Şirket birleşmeleri, bölünme, tür değiştirme ile ilgili bilgiler, tablolar ve belgeler,
 • Sermaye artırımı veya azaltılması, ana sözleşme değişiklikleri ile ilgili bilgi ve belgeler,
 • İmtiyazlı pay sahipleri genel kurul kararları, menkul kıymet çıkarılması ile ilgili raporlar,
 • Genel kurul dahil her tür çağrıya ait belge, rapor ve açıklamalar,
 • Şeffaflık ilkesi ve bilgi toplumu açısından açıklanması gereken tüm bilgiler,
 • Bilgi alma kapsamında sorulan sorular ve bunlara verilen cevaplar,
 • Finansal tablolar, kanunen açıklanması istenen ara tablolar, özel çıkarılan bilançolar, diğer tüm finansal tablolar, pay ve menfaat sahiplerinin bilmesi gereken finansal raporlar, bunların dipnotları ve ekleri gibi daha birçok konu ve başlıkta bilgilerin sitelere konulması zorunlu hale geldi. Çok daha detaylı bilgi için, Türk Ticaret Kanunu, madde 1524 ve eklerinin incelenmesi uygulamaların eksiksiz yerine getirilebilmesi açısından oldukça önemli.

 İSBİM 'in hizmetine uygun olarak firmalar web sitelerine neler eklenmeli?

      Web tasarımı ve düzenlemeleri tam olarak bitmiş bir web sitesine, firmaların düzenli olarak içerik ve bilgi girmeleri gerekmektedir. Ürünleri veya hizmetleri için, belli periyotlarla güncellemeler yapmaları oldukça önemlidir. Web tasarımınızı yapan firmanın, yayınlanmaya başlayan sitenizde ilk başlangıçta yaptığı uygulamalarla sınırlı kalınmamalı, yeni ve değişik içerikler düzenli olarak girilmelidir. Çünkü, sizinle aynı alanda faaliyet gösteren bir rakibiniz, bu güncelleme ve içeriklerle belli bir süre sonra, sizin üstünüzdeki sıralarda, arama motorlarında çıkmaya başlayabilir. Arama motorlarındaki yerinizi sağlamlaştırmak ve daima sırlamanın başlarında yer almak, bu tarz eklemeleri yapmak ve uygulamaktan geçiyor.