Web Tasarım Talebi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz tasarım ve uygulama danışmanlarımızdan bilgi alabilir, grafik tasarım ve yazılım talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®
Kanuni Açıdan Web Sitesi

Kanuni açıdan web sitesi açma zorunluluğu kanunen açıklandı. Bunun için iş yerinizin bir web sitesinin olması gerektiğinin yaptığı iş hakkındaki çalışmaları orada yayınlaması gerektiğini belirtmeliyim. Ayrıntılı bilgi için bizi arayın.

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Kanuni Açıdan Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu

Kanuni Açıdan Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu      6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu, Resmi Gazetede yayınlanarak 01.07.2012 tarihi itibariyle kanunlaştı. Dolayısıyla, kanunun 1524. maddesiyle düzenlenen internet sitesi zorunluluğu da yürürlüğe girmiş oldu. 1524. maddede, her sermaye şirketi, bir internet sitesi açmak, şirketin internet sitesi zaten mevcutsa, bu sitenin belli bir bölümünü bazı konulara özel hale getirmek ve yayınlamak zorunda.

     Kanunun Cezai Sorumluluk bölümünde ve madde 562’de belirtildiği şekliyle internet sitesini, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde oluşturmayan, internet sitesi olduğu halde, yine aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine ayırmayan, anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar, altı aya kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne kadar, adli para cezasına çarptırılmaktadır. Ayrıca madde gereğince, internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan sorumlu failler, üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaklar.

     Web sitenize koyduğunuz içerikleriniz, konulduğu tarihten itibaren, en az 6 ay süreyle sitede kalmalıdır. 6 aydan önce kaldırılan içerikler konulmamış sayılacağından, yine aynı cezai şartlar geçerli olacaktır. Bu süre, mali tablolar için 5 yıl olarak belirlenmiştir.

 Peki Ne yapılmalı?
 
     Kanuna göre, web sitesi olmayanlar, hızlıca bir web tasarımı yapan firma ile anlaşmalı, gerekli düzenlemelerle uygun bir web sitesi sahibi olmalılar. Sadece bir web sitesine sahip olmak ta yetmiyor. Kanunun ilgili maddesindeki konuların birebir uygulanması gerekiyor. Bunun için, kanun iyice anlaşılmalı ve buna göre web tasarım yaptırılmalıdır. Dolayısıyla siteniz;

 • Gerekli olan her türlü yazılımları barındırmalı
 • Kanunen istenen tüm içerikler eksiksiz bulunmalı
 • Sürekli olarak yedeklenmeli
 • Sözleşme ile detayları belirlenmeli
 • Fatura alınarak belgelenmeli
 • Mali ve hukuki danışmanlık alınmalı
 • İyi ve güçlü bir yönetim paneli olmalı
 • Sürekli olarak güncelleme yapılmalı
 • İçerik ve güncelleme desteği alınabilmeli
 • Kanundaki düzenlemelere uyumlu ve geliştirilebilir olmalı
 • Web tasarımı, kurumsal olarak da hizmet edebilmeli
 • Fonksiyonel olmalı
 • Her zaman destek alabileceğiniz bir firma ile çalışılmalı

 Web Tasarımını Sona Bırakmayın
 
      1 Temmuz 2012’den itibaren yürürlüğe giren zorunlu internet sitesi,şirketlere olduğu gibi, küçük işletmeler için de geçerli. Tek farkı, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, bir yıl içinde web sitesi yaptırmak zorundalar. Zaman var diyerek, web sitesi yaptırmayı erteleyip son dakikaya bırakmayın. Kaliteli bir web tasarımı ile zamanında yaptıracağınız web sitesi, ileride ticaretinize daha fazla katkı sağlayacak, iştigal alanınızla ilgili arama motorlarındaki yerinizi erkenden almanıza imkan verecektir.

      Kanundan sonra güvenilir web tasarımcılar piyasada yerini belli etmeye başladı. İSBİM kalitesini ve profesyonelliğini bu ortamda rahatça sergileyebiliyor. Bugün bir çok kaliteli web sitesinin altında İSBİM 'in imzasının olması durumu kanıtlar niteliktedir.