Grafik Tasarım Talebi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz tasarım ve uygulama danışmanlarımızdan bilgi alabilir, grafik tasarım ve yazılım talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®
Logo Tasarımı

Logo Tasarımı istenilenin daha ötesinde tasarımlarımızı sunarak, sizleri şaşkına düşüreceğiz. Bize ulaşın..

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı      Görsel tasarım, iletişimin en etkili yöntemlerinden biridir. İSBİM grafikerleri bu etkin iletişim yolunun önemini logo tasarımı konusunda gösterdiği özenle ortaya koyuyor. Özellikle bir kurumsal kimliğin en önemli parçası olduğunu bilerek logo tasarımı yapıyor.

      Logo tasarımı kurumsallığa ve algıya fark yaratmak için önemlidir. Özellikle firma ve ürün logo tasarımları bulundukları sektörde öne çıkması için tasarlanır. Bir firmanın veya ürünün diğerlerinden önde görünebilmesi için öncelikle kolay algılanabilir, farklı, özgün ve akılda kalıcılığı yüksek olan bir logoya sahip olması gerekir. Bu logo aynı zamanda kurumun veya ürünün karakterini ve ait olduğu alana (sektöre) uygunluk kriterlerini yansıtmalıdır. Yanı sıra itici olmamalı ve muadillerini çağrıştırmamalıdır.

      Bu yüzden konuyla ilgili araştırma ve ön hazırlık aşaması çok önemlidir. Öncelikle firma veya ürün hakkında, ardından sektör hakkında ve en son konu dahilinde daha önce yapılmış logo örnekleri araştırılmalıdır. Tüm bu hazırlıklardan sonra logo, işin uzmanı grafikerler tarafından tasarlanmalıdır. İSBİM tüm bu kriterlerin yanı sıra müşterilerinin beğenilerini de dikkate alarak alanında başarılı logolara imza atmaktadır. Günümüz koşullarında teknik olanakların artmasıyla birlikte uygulama alanları da genişledi. Sanal ve gerçek dünyada uygulama teknikleri her geçen gün gelişirken, bu kadar önemli bir görsel simgenin de her alanda iyi görünmesini sağlamak gerekir. İSBİM'nın logo tasarımı hizmeti tasarım bittikten sonra da devam etmektedir. Süreklilik ilkesi ile logo sahibine daha sonraki süreçlerde uygulama aşamalarında karşılaşabileceği her türlü zorlukta da yardımcı olmaktadır.
      İSBİM logo tasarımına başlamadan önce sektör ve firma hakkında bilgi toplar. 10-15 gün analiz ve taslak sürecinden sonra onaya gönderir daha sonra karşılıklı görüşmeler sonrasında gerekli ise değişiklik ve revizyonlar yapılır. Logo basıma ve dijital ortamlara uygun formatlarda teslim edilir.

İSBİM olarak savunduğumuz ana fikir şudur :
      "Logo sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır."
       Logo tasarımının amacını akılda kalıcılık, özgünlük ve bilinç altına markanın görselliğini kazımak olduğunu hatırlatacak olursak, en önemli özellik olan sadeliğin altını yeniden çizmiş oluruz. Akılda kalamayan bir logo, hedefine ulaşamamıştır.

       Logo tasarımının zorluğu; bir çok mesajın gerektiğinde 1 x 1 cm kadar ufalabilecek bir tasarım içinde sunmaktır. Afiş, broşür gibi geniş alanlar, resimler, hatta uzun uzun yazılar malesef logoda kullanılmaz. Bunun için verilmek istenen her mesaj renkle, çizgiyle, çizginin karakteriyle, logonun yapısıyla, tipografiyle ve logonun yerleşimiyle bile verilebilir. Bu konuda bilgili değilseniz grafik tasarımcıdan sizi yönlendirmesini ve yaptığı işi açıklamasını talep edebilirsiniz.

       Çünkü logoloji'de, atılan her çizginin gerekçesi vardır.

Logo tasarımı için önemli ayrıntılar:
1. Sadelik
     Bütün başarılı logoların en önemli ortak özellikleri sadelikleridir. İnsanları sade ve basit tasarımlar çeker çünkü verilmek isteneni kolayca anlayıp anımsayabilirler. Karmaşık ve kalabalık tasarımlar örneğin içinde ayrıntılı resimler barındıran logolar insanların dikkatini dağıtır.
2. Oranlar
     Logo ebadıyla değil, oranlarıyla sabitlenmelidir. Logo kullanılacağı her alanda farklı ebatlarda kullanılacağından her ebatta iyi görünecek oranlara sahip olmalıdır. Örneğin bir kalemin üzerinde de aynı etkiyi korumalı, bir bina giydirmesi üzerinde de... Logonun oranlarıyla oynanması - genişletilip daraltılması veya çarpıtılması - tüm etkisini değiştirecek ve büyük olasılıkla çirkin görünmesine sebep olacaktır. Zaten bu tür problemlerle karşılaşılacağı düşünülerek logo tasarım aşamasında ne çok geniş ne de çok uzun olarak tasarlanmamalıdır.
3. Renk
     En iyi bilinen logolar genellikle bir veya iki renk olarak tasarlanmışlardır. Çok az üçten fazla renk kullanılan iyi logo vardır. Fazla renk logoyu algılamayı zorlaştıracağından akılda kalıcılığı engelleyecektir. Az renk kullanılması uygulama maliyetlerini de düşüreceğinden sürekli avantaj sağlar.
4. Yazı Karakterleri
     Logo yaparken çok çeşitli yazı karakter ve stil kullanılabilir. Ancak hem harf yapısı hem de yazı dengesi açısından bozuk olan logolar herkes tarafından fark edilmese de çok kötü etkiler yaratabilir. Tıpkı bir sokağın binalarının hem sağlamlığının hem de güzel ve birbiriyle uyumlu görünmesinin çok önemli olduğu gibi.
5. Uygulama
     Logo tasarımı yapılırken unutulmaması gereken konulardan biri uygulamadır. Eğer bir logo farklı uygulama alanları hesaba katılmadan tasarlanırsa hem kullanımında çok büyük zorluklar yaşanabilir, hem de tutarlılık ilkesi çiğnenmiş olur. Uygulama alanları ve teknikleri düşünülmeden tasarlanan logolarda hem kalite bozulacak, hem farklı renk ve formlar kullanılmasının yolu açılmış olacak, hem de uygulama maliyetleri artacaktır.
6. Özgünlük
     Logo, temsil ettiği firmayı, ürünü ve sektörü iyi anlatmalı ama aynı zamanda özgün olmalıdır. Bazı sektörlerde veya alanlarda yer etmiş sembol veya renkler vardır. Örneğin eczane logolarında kırmızı rengin, sağlık alanındaki logoların yılan figürünün, askeri kuruluşlarda kartal figürünün kullanılması gibi. Bu alanlarda bile bu klişeleşmiş semboller ve renklerin başka bir logoyu çağrıştırmayacak özellikte tasarlanması gerekir. Çünkü logo ne kadar hoşa giden bir tasarım da olsa eğer istenmeyen bir şeyi çağrıştırıyorsa iyi bir logo değildir.