Server Sunucu Servis 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz server sunucu teknik servis danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz. Firmamızın ayrıcalıklarını şirketinize kazandırın.

İSBİM®
Server Servisi

Server ve sunucular konusunda teknik uzman ekibimizden yardım taleb edebilir, sistem kurulumu ve bakımı için en uygun fiyatla destek alabilirsiniz.

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Server Servisi

Server ServisiNeden Sunuculara İhtiyacımız Var?

      Sunuculara olan ihtiyaç, işlerimizi bilgisayar sistemleri vasıtasıyla yaptığımız ve bilgileri bu sistemlere depoladığımız zamanlarda ortaya çıkıyor. Günümüzde bilgisayar sistemlerinin kullanımını tartışmamıza bile gerek yok. Arrtık bir çok işletme bilgilerini merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şuıbelerine/müşterilerine bu merkezden dağıtıyor. Merkezde bu bilgi saklama görevini yapan, sürekli çalışır halde olması gereken bilgisayar sistemi sunucudur.

Server Nedir?

     Herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Burada temel nokta, sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olması.

     Sunucu’yu kısaca tanımlarsak, ağ ortamlarında (lokal ,uzak ağ veya internet) üzerinde bulunan istemci (client) bilgisayarların bağlı olduğu dayanıklı ve kesintisiz hizmet için kullanılan bilgisayarlardır.

     Bugün Web üzerinde profesyonel bir sitenizin güvenilir bir altyapıya, (Aynı anda çok sayıda ziyaretçiyi kabul edecek güce) sahip olmasını istiyorsanız; güçlü ve güvenilir bir server'a sahip olmanız veya kiralamanız gerekmektedir.

 

Server Yazılım Özellikleri Nelerdir?

    Sunucular üzerine kurulan işletim sistemleri, sunucular için özel yazılmış yazılımlardır. Örneğin Microsoft NT3.51, NT4.0 Server, Windows 2000 Server, Windows 2003 Server, Windows 2008 server, Linux Redhat, Linux Suse ve unix  sunucular için özel üretilmiş yazılımlardır. Bu yazılımlar normal yazılımlardan farklı olarak daha gelişmişlerdir ve aynı anda birden fazla isteğe çok hızlı yanıt verebilirler donanımlar üzerindeki hakimiyetleri daha ileri düzeydedir ve birçok servisi sağlayabilirler, web servisi, file server, print server, dhcp, dns, domain controller, ftp server, irc server, game server gibi.

   Ayrıca Server Yazılımınızın bulunduğu bilgisayarınızın da uygun bir donanıma sahip olması gerekmektedir. Server kasa denilen kasalar piyasada satışta olup her hangi bir sorunu garantilemiş olduğundan güvenilir kullanım sağlamaktadır.

Her ne kadar günümüzde çok sık kullanılan sunucular, masaüstü sistemlerimize benzer olsa da, ayrıldıkları veya özelleştikleri bazı noktalar var:

  • Performans: Çoklu kullanıcıya hizmet edeceğinden, çoklu işlemci desteği, hızlı bir disk sistemi, fazla bellek miktarı barındırma.
  • Ölçeklenebilirlik: Kullanılan sunucunun ihtiyaçlara göre ne kadar güncelleştirilebileceği. Örneğin, artan yüke karşılık işlemci sayısını veya hızını artırabiliyor muyuz? Bellek miktarı ne kadar artıyor?
  • Güvenirlik ve Devamlılık: Kullanılan donanımlar yedekli mi? Arıza çıktığında yedeği otomatik olarak devreye girip sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edilebiliyor mu?

          Sunucuların kullanıldığı tek bir alan olmadığı için, farklı amaçlar için farklı donanımlarda ve özelliklerde sunucular bulmak mümkün. Örneğin, ufak bir işletmede kullanılan sunucunun 10-15 bilgisayara hizmet edeceğini varsayalım. Bu sunucu için öncelikli hedef %100 ulaşılabilirlik değil, sonuçta mesai bitince tüm sistemler gibi sunucu da kapatılıyor. Bu sistem için önemli olan, bilgi bütünlüğü. Bir web sunucusu için esas öncelik, %100 ulaşılabilirlik ve bilgi bütünlüğü. Günümüzde yüksek ulaşılabilirlik oranına ihtiyaç duyan datacenter'lar için, KOBİ'ler için, işlem gücünün maksimumda olması gereken işletmeler için farklı sunucular bulunuyor.