Donanım Teknik Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz teknik servis danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz. Yeni müşterilerimizin bir çoğuna ücretsiz servis hizmeti vermekteyiz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Ram Bellekler

Ram Bellek       İşletim sisteminin, çalışan uygulama programlarının veya kullanılan verinin işlemci tarafından hızlı bir biçimde erişebildiği yerdir.Bir RAM yongasında her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanmaktadır. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcamakta ve baş konumu sürekli yer değiştirmektedir. RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulunur. Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. RAM bellekler genelde (2²) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.

Ram Çeşitleri

      Yazılabilir RAM'in modern çeşitleri, bilgileri genellikle ya disket içinde (SRAM(statik RAM)gibi) ya da bir kondansatör içinde (DRAM( dinamik RAM), EPROM, EEPROM, usb gibi)depo eder. Bazı çeşitleri, rasgele hataları ortaya çıkarmak ve doğrulamak için eşlik biti veya hata düzeltme kodları kullanır. RAM'in salt okunur tipi olan ROM, RAM yerine kalıcı-devre dışı seçilmiş transistor sağlamak için metal kalıp kullanır.SIMM ve DIMM bellek modülleri özel husustur. Disk ve manyetik bantlar gibi bilgisayar depolama diğer formları, kalıcı depolama olarak kullanılmıştır. Birçok yeni ürünün yerine verileri korumak için flaş bellek itimat değilken PDA ya da küçük müzik çalarlar gibi kullanmak içinde. çok sağlam bilgisayarlar ve netbook gibi bazı kişisel bilgisayarlar, aynı zamanda flash sürücüler ile manyetik disklerin yerini almıştır. Flash bellek ile sadece NOR tipi ve doğrudan kod çalıştırılmasına, gerçek rasgele erişim yeteneğine sahip ve bu nedenle sık sık ROM yerine kullanılır; daha düşük maliyetle NAND tipi yaygın hafıza kartları ve solid-state sürücüler toplu depolama için kullanılır.

Geçici Sanal Bellek Oluşturma


     Yoğun uygulama periyotları devam ederken RAM'in yetersiz kaldığı durumlarda birçok CPU yapısı ve işletim sistemleri bir tür sanal bellek yaratma işlemi yürütür. Bu işlemde sabit disk üzerindeki geçici bir alan kullanılır. Temelde sabit disk RAM'den oldukça yavaş olduğundan bu mekanizmanın aşırı kullanımı sistem performansını yavaşlattığından tercih edilmemektedir.

Hafıza Durumu

     Hafıza duvarı teriminden, ilk olarak "Hafıza Duvarına Çarpmak: Belli Olanın Anlamı" nıda bahsedilmiştir. Bu CPU ve hafıza hızı arasının açılmasına dikkat çekmek için söylenmiştir. 1986'dan 2000'e, CPU hızı yıllık %55'lik bir hızla gelişirken hafıza hızı %10'luk bir gelişme göstermiştir. Bu yüzden hafıza gecikmesinin bilgisayar performansı açısından çok büyük bir darboğaz yaratması beklenmiştir. Şu sıralar, CPU hızının gelişmesi fiziksel bariyerler dolayısıyla önemli bir şekilde yavaşlamıştır. Intel firması bunu "Platform 2015" belgesinde şöyle açıklamaktadır: "İlk olarak yonga geometrilerinin küçülmesi, ve saat hızlarının artışı, transistördeki kaçak akımın artması, güç tüketiminin çoğalmasına ve ısınmaya yol açmaktadır. Intel'in yeni TRİ-GATE'i bu problemi çözebilir. Hafıza gecikmelerinden dolayı yüksek saat hızının avantajları yararlığını kaybetmektedir.Çünkü hafıza gelişimi, saat frekansı gelişiminden geride kalmıştır. Bazı belli başlı uygulamalar için, geleneksel seri mimari işlemcilerin hızlanmasıyla verimliliğini yitirmektedir. Buradaki kazançtan kısılması, frekansın kazancının artmasına neden olabilir. Ek olarak sinyal iletimindeki direnç-kapasitör (RC) gecikmeleri işlemciler küçüldükçe, büyümektedir. Bu da yeni darboğazlar yaratmaktadır. "Sinyal üretimindeki RC gecikmeleri " saat hızı ve IPC: "Geleneksel Mimari İçin Yolun Sonu" adlı kitapta belirtilmiştir. Burada anlatılan 2000-2014 arasında yıllık CPU gelişiminin maksimum %12.5 olacağıdır. Intel'in yeni işlemcilerinde görüldüğü gibi bu yavaşlama belirginleşmiştir. Fakat yine de Core2, Pentium 4'ten sonra epey kayda değer bir gelişme olarak görülmektedir.

Olası Ram Hataları şunlardır:

 • Bilgisayarınızın fanları dönüyor fakat görüntü gelmiyorsa;
  Çözüm: Monitörünüzün elektrik aldığından eminseniz kasanızdan RAMleri teker teker çıkarıp bilgisayarı başlatmaya çalışın. Bozuk RAM'i tespit edip yenisini temin edebilirsiniz.
 • Bilgisayarınız açılır açılmaz post ekranında kilitleniyor. Ya da post ekranını geçer geçmez resetleniyorsa;
  Çözüm: Bilgisayar Post ekranında tüm donanımı algılar ve çalışırlığını kısa bir teste tabi tutar bu sırada sistemde arızalı bir ram varsa bazen post ekranında sistem kilitlenip kalabilir veya hemen geçişinde resetlenebilir. Çözüm için arızalı RAM'i tespit etmek ve yenisi ile değiştirmek gerekir.
 • Bilgisayar Windows açılırken resetleniyor, bazı hatalar veriyor ve Windows logo-yükleme çubuğu donuyorsa;
  Çözüm: İlk işletim sistemi açılış anında sistem tarafından bellek kullanımı başlar bu sırada RAMde doğabilecek bir hata yüzünden ilk önyükeleme gerçekleşmezse sistem resetlenebilir. Bu hatanın RAMden kaynaklı olma ihtimali büyüktür. Bazen bu sırada Windows siyah ekranda bazı dosyalar eksik veya bozuk tarzında uyarılar da verebilir onarma CD-DVD'sini takıp onardığınızda yine aynı hatayı alabilirsiniz bu da RAM'in işlevini görememesinden kaynaklı bir problemdir.
 • Bilgisayarda işlem yaparken bazen sistem kilitleniyor ya da resetleniyorsa;
  Çözüm: Bazı RAM arızaları Windows açılışında ve post ekranında ortaya çıkmayabilir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz, RAM'lerin üzerinde bulunan çiplerin içerisinde bloklar bulunur bu bloklardaki arıza oranı 1 veya 2 ise açılışta bu arıza sistem tarafından fark edilemeyebilir. Ancak bir program çalıştığında veya işlem yapıldığında bu blokların hemen hemen tümüne ihtiyaç olduğu için (ram kapasitesine göre) bu sırada sistemde bir arızaya sebep olabilir. Ayrıca hangi adreste olduğunu ve kaçıncı saniyede verdiğini de bu şekilde anlayabiliyoruz.