Donanım Teknik Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz teknik servis danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz. Yeni müşterilerimizin bir çoğuna ücretsiz servis hizmeti vermekteyiz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Güç Kaynağı

Güç Kaynağı       Bu tam anlamı ile bilgisayarımızın güç kaynağıdır ve a’dan z’ye tüm gereken enerjiyi sağlar 220wolt’u 12wolt’a düşürerek ayrıca bir adaptör gibide çalışır. Firmamızda güç kaynağı satışı ve tamiri yapılmaktadır. Bilgisayarın işlemcisine, harddiskine, CD-DVD ROM'una, RAM'ine kısacası anakarta bağlı organlara elektrik dağıtır ve bilgisayarınız elektriğe bağlı olmadan çalışması mümkün değildir.

Güç Kaynağı Türleri

 • Dc Güç Kaynağı: Doğru akım ile çalışır
 • Ac Güç Kaynağı: Alternatif akım ile çalışır.
 • Anahtarlamalı Güç Kaynağı
 • Kesintisiz Güç Kaynağı 

Güç Kaynağı Arızaları:

 • Bilgisayarım belirli sürelerde kapanıyor ne yapmalıyım?
  Cevap: Power Supply lar Fan ile soğudukları için, fanda oluşan bir arıza Power Supply ın yüksek ısı yüzünden kendini kapatmasına sebep olur. Her Power Supply da ısı koruması olmadığından fanı bozulan güç kaynakları çok kolay yanarak arızalanabilirler. Güç kaynağının fanında bir arıza ihtimali olduğunu düşünerek fanın değişimini sağlayabiliriz.
 • Bilgisayarımın güç kaynağından ses geliyor neden kaynaklanır?
  Cevap: Power Supply fanları sürekli  çalıştıkları için bilyaları yada mekanik yapıları zamanla bozulabilir ses güç kaynağının fanından kaynaklıdır. Kasa içerisindeki herhangi bir kablo power supply fanına temas etmiş olabilir. KAsayı açıp bu tarz bir temas olup olmadığını kontrol edin.
 • Bilgisayarımın güç kaynağından fısırtı ve cızırtı tarzında sesler geliyor ve bilgisayarım resetleniyor sorun nedir?
  Cevap: Power Supply ların içeriğinde trafolar ve kondansatörler bulunur bilgisayarınıza ek donanım taktıysanız ya da donanım yükselttiyseniz güç kaynağınız yeterli gelmiyor demektir ve bu bileşenlerden fazla yüklenme sebebi ile ses gelebilir. Bazen bu sesler zamanla da oluşabilir bunun sebebini de, içeriğinde kullanılan trafo ve kondansatörlerin kalitesiz oluşuna bağlayabiliriz. Ayrıca bu durum nadiren de olsa bilgisayarınızın resetlenip kararsız çalışmasına da sebebiyet verebilir. En kısa zamanda Power Supply ınızı yenisi ile değiştirmekte fayda vardır.
 • Yeni ve güçlü bir ekran kartı alıp bilgisayarıma monte ettim fakat bilgisayarım açılmıyor acaba neden kaynaklanabilir?
  Cevap: Yukarıda da belirttiğimiz gibi üst düzey ekran kartları çok fazla güç çeker eğer mevcut güç kaynağınız yeterli güce sahip değilse bu güç ekran kartınızın çalışmasını da engeller ve bilgisayarınız açılmaz. Bunun için daha güçlü bir Power Supply ya ihtiyaınız olabilir.
 • Bilgisayarıma fazladan hardisk bağlamak istiyorum fakat güç kaynağım yeterli mi bilmiyorum ayrıca harddiskime güç verebileceğim boş sata power portu da yok ne yapabilirim.
  Cevap: Güç gereksiniminizi hesaplayın (harddiskler çok fazla güç çekmedikleri için genelde problem çıkmaz) yeterli geliyorsa harddiskinizi alırken power port çoklayıcılardan isteyip bu şekilde monte edebilirsiniz.
 • Power Supply çok fazla ısınıyor sorun olur mu?
  Cevap: Tabiki bir sorundur elektronik devreler çok fazla ısıyı sevmezler ısınma, bilgisayarınız güçlü bir donanım taktıktan sonra gerçekleşirse eğer güç kaynağınız yetersiz geliyor olabilir. Ayrıca fanın sağlıklı döndüğünü de kontrol edebilirsiniz.
 • Elektrikler kesildi veya Voltaj değişimi oldu bilgisayarım kapandı açılmıyor ne yapmalıyım?
  Cevap: Power Supply satın alırken voltaj düzenleyi ve voltaj koruma özelliği olmasına dikkat etmek gerekir eğer power supply ınızda voltaj koruma devresi yoksa bu tip problemler her zaman başınıza gelebilir. Ayrıca bu problemler anakartın veya başka bir bileşenin arızalanmasına bile sebep olabilir. İlk olarak bilgisayarın kasasının kapağını açın ve 24 pin konnektörü çıkartıp power açma \kapatma düğmesine birkaç kez basın ve 24 pin güç portunu takıp tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin.
 • Power Supply ın çalışıp çalışmadığını anakarta bağlamadan nasıl anlarım?
  Cevap: Power Supply larda dışarıdan tetikleme için bir yöntem mevcuttur. Bu yöntemi uygulayıp power supply ın tetikleyip tetiklemediğini kolayca anlayabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemi uygulayıp power supply ın tamamen arızalanıp arızalanmadığını kotrol edin sonuç olumsuz ise power supply ınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bir kablo temin edin , kısa kablonun uçlarını yalıtınve aşağıdaki resimdeki gibi 3. ve 4. pinlere temas ettirip güç kaynağını açın. Eğer Power supply ın fanı dönüyorsa power supply tetikliyor ve çalışır durumdadır. 24 pin li konnektörün 3. ve 4. portunu (kırmızı ile işaretli) bir kablo ile birbirine bağlayın.