Donanım Teknik Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz teknik servis danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz. Yeni müşterilerimizin bir çoğuna ücretsiz servis hizmeti vermekteyiz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

BIOS

        BIOS"Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi). Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, ana kartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar.
"Sadece Okunabilir Bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi ise, her defasında PC'nizi açtığınızda BIOS'un işlem yapmasıdır. İşletim sisteminiz ile diğer donanımlarınız arasında bir bağ kurmaya olanak sağlar. Örneğin ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir ana kart aldığınızda, ana kartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. ana kart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde ise (örneğin, BIOS'dan ana kartın ses özelliğini iptal ettik) işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. Diğer taraftan, BIOS bir yazılım olduğundan, ana kartın dengeli + performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sunuyor.

     BIOS, işletim sistemiyle donanım arasındaki bütün bağımsız sürücü programlarını yönetir. Donanım üreticileri sürücüleri, her işletim sistemine özgü olarak verir. İşletim sistemleri farklı yapılardaki PC’lerde çalışabilir (Windows Mac'te, Mac Windows'ta), ancak farklı donanımları işletim sistemine tanıtan BIOS’tur. Bellekte çalışan bir arabirimdir ki, işletim sistemi ile donanım arasındaki, sürücüler toplamını içeren yazılımdır. Bir kısmı ROM denilen bellek çiplerine yüklüdür. Bios’un üç kaynağı vardır:

 • Anakarttaki ROM (read only memory: salt okunur bellek) çipi: klavye, disket sürücü, sabit sürücü, seri port ve paralel portların sürücüleri),
 • Adaptör kartındaki ROM,
 • Diskten yüklenen sürücüler.

      Anakarttaki BIOS sistemi çalıştıran ilk sürücü yazılımıdır. BİOS bütün sürücüleri içermez, birçok ek kart takıldığında bunların içindeki ROM'un kodunu okuyarak işletim sistemi açılmadan önce sürücüyü yükler. BIOS’la CMOS (complementary metal oxide semiconductor) RAM karıştırılmamalıdır. Anakart biosu bir çipte sabittir. CMOS RAM denilen ve pille çalışan ve anakartta ayrıca bulunan RTC/NVRAM (gerçek zamanlısaat/kalıcı bellek: REAL TİME CLOCK/NONVOLATİLE MEMORY) sayısal bir saat çipidir.
"BIOS setup"'a girmek için PC’yi açtıktan sonra ekranda ilk görünen ve belleği saydıran ve BIOS bilgisini görüntüleyen ekrandayken delete tuşuna basıldığında "BIOS setup"'a girilir. Burada fabrika ayarları önceden kuruludur, bu ayarlar değiştirilirse, değişiklik CMOS RAM’a işlenir ve her açılışta bios bu bilgileri okuyarak açılışı yönlendirir.

BIOS şu işlevlere sahiptir:

      Bütün anakartlarda ROM BIOS yazılımı yüklü bir çip vardır, ilk açılışta POST (power on self test) ekrana gelir: işlemci, bellek, çipseti, video adaptörü, disk denetleyicileri, disk sürücüleri, klavye temel bileşenlerinin test edilmesidir. Sürücü yükleme hataları burada belli olur. Mesela MBR'de hata varsa, DISK BOOT FAILURE, açılış sektörünü bulamadım diye uyarır. BIOS Setup: Sistem ayarları ekranıdır. Açılış yükleyicisi: Disk sürücüleri okuyan ve geçerli bir ana açılış sektörüne bağlanan yükleyici. Bu sektörde işletim sisteminin temel dosyaları bulunur. İşletim sistemleri,açılış yükleyicisindeki temel dosyaları genellikle MBR’ye yazarlar. Linux’un açılış yükleyicisi olarak kullandığı programlardan GRUB, başka platformların açılış yükleyicisini de okutabilir.Salt okunurdur yani üzerine yazılamaz , ROM kalıcı belleği, güç kesilse bile silinmez,açılış yönergelerini depolar. Sıkça sanıldığı gibi ROM VE RAM zıt anlamlı değildir .Ekran sürücüleri diskten yüklenmez, ROM’dadır, çünkü PC açılırken sürücüler yüklenmemişse ekran görünmez, klavye çalışmaz ve hiçbir sisteme girilemez.

Bios Hataları

 • BIOS ROM checksum error - System halted BIOS yongasindaki BIOS kodu yanlis, bozulmus yada zarar gÖrmüs. BIOS un degismesi gerekir.

 • CMOS battery failed - CMOS bataryasi (pil) zayiflamis, degismesi gerekir.

 • CMOS checksum error - Defaults loaded CMOS bilgisi yanlis, sistem default ayarlarla yüklenecek. Zarar gÖrmüs olabilir.
  Bu hata bataryanin zayiflamasi sonucu cikabilir. Kontrol edin ve gerekiyorsa degistirin. Aksi takdirde her acilista default ayarlar yüklenecektir.

 • Display switch is set incorrectly - Anakart gÖrüntü aygiti monochrome, CGA40 veya CGA 80 ayarinda olabilir. Ekran karti, monitÖr uyumsuzlugunu gÖsteririr.
  EGA/VGA moduna getirin. Bu modda ikincil monitÖrlerde desteklenir.

 • Floppy disk(s) fail - Flopppy disket sürücünüzün algilanamadigini gÖsterir. Baglantisini kontrol edin. Disket sürücünüz yoksa setup da Floppy (Disket) bÖlümünün NONE (veya Auto) olmasi gerekir.

 • HARD DISK initializing Please wait a moment - Hard Disk araniyor. Bekleyiniz. Bazi model Hard Disklerin algilanabilmeleri icin, kisa bir zaman gerekir.

 • HARD DISK INSTALL FAILURE - Hard Diskiniz algilanamadi veya bulunamiyor. Dogru takildigina emin olun. Yüklü Sabit Diskiniz yoksa Hard Disk bÖlümünü
  NONE olarak ayarlayin.

 • Hard disk(s) diagnosis fail - Rutin Hard Disk tanimlama Hatasidir. Tanimlama yaparken ortaya cikan bir sorundur.

 • Keyboard error or no keyboard present - Klavye algilanamadi. Soketin dogru ve tam oturtuldugunu veya POST ekrani sirasinda herhangibir tusun basili olmadigini kontrol ediniz. Bu mesaji tekrar almak istemiyorsaniz; Ya klavyeyi cekistirp durmayin yada setup da HALT ON secenegini ALL,BUT KEYBOARD yapin.

 • Keyboard is locked out - Unlock the key Bu mesaj klavye algilnirken dügmeler basili ise cikar. Klavyeye herhangi birsey yaslanmis olabilir.

 • Memory test fail Eger POST bellek testi sirasinda herhangi bir hatayla karsilasmistir. Hatanin olusumunu veya yerini spesifik sekilde Özetler.

 • Override enabled - Defaults loaded Eger sistem CMOS daki mevcut bilgiyi kullanarak açılamıyorsa, BIOS sistemin stabil calisabilmesi CMOS üzerine minimum performans ayarlarini yükler (default)

 • Primary master hard disk fail POST primary master - IDE Diskte hata buldu.

 • Primary slave hard disk fail POST primary slave - IDE Diskte hata buldu.

 • Secondary master hard disk fail POST secondary master - IDE Diskte hata buldu.

 • Secondary slave hard disk fail POST secondary slave - IDE Diskte hata buldu. Hatayi ekrana tasiyamiyorsa PC nin dahili hoparlöründen bip sinyali verir.

- Award BIOS larda (WEB sitelerinde de belirtilen) bib sinyalinin aciklanan tek nedeni muhtemel bir video yani ekran karti hatasidir.

- Biligisayariniz, BIOS un POST sirasinda bib sinyali disinda ekrana getiremedigi video hatalarinda dahili hoparlÖründen " 1 uzun, 2 kisa " bib sinyali verir. Ekran kartinin bellegindeki problemi veya kartin yuvasina tam oturmamis olabilecegini gÖsterir.

- Diger olasi sinyaller ise muhtemel RAM (Random Access Memory) hatalarindan kaynaklanir. Belleklerinizin yerine tam oturtuldugunu kontrol edin. Sorun hala devam ediyorsa belleginizi diger bos yuvalardan birine takin. Sorun çözülmediyse belleği degistirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabi islemciyi ve diger donanimlarida kontrol etmekte büyük fayda var.