Donanım Teknik Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz teknik servis danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz. Yeni müşterilerimizin bir çoğuna ücretsiz servis hizmeti vermekteyiz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Anakartlar

 Anakartlar       Anakart, bir bilgisayarin tüm parçalarini üzerinde barindiran ve bu parçalar arasindaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Bir anakartın üzerinde işlemci, ram, ses kartı, ekran kartı, modem, ethernet kartı, tv kartı, radyo kartı ve ses kartı vb.. girebilecegi yuvalar, klavye, sabit disk, flopy disk ve seri - paralel port denetçileri, ve bunlarin koordinasyonunu sağlayan chipset'ler bulunur. Firmamızda Ana Kart tamiri yapılmaktadır.

Ana Kart Veri Yolları

      Kişisel bilgisayarlarda 486-PIII seri arasında veri yollarında çok büyük değişmeler olmuştur. 486’larda veri yolu olarak ISA VESA kullanılmıştır. Bu veri yolu artık kullanılmamaktadır. 486’ların son nesilleri Intel Pentium PCI veri yolu üzerinde çalıştılar. PCI veri yolu ISA-VESA veri yolundan daha hızlıdır. Sistemin hızlı olması sayesinde grafik ara birimleri kontrol kartları ve genişletme karlarından çok daha performans sağlanmasına yol açmıştır. Bununla yetinmeyen insanoğlu artık hızına hız katarak AGP veri slotunu kullanmakta ve veri transferine hız katmıştır. PII serisinde yaklaşık bir tane ISA ortalama beş tane PCI ve birtane AGP slotu kullanılmıştır. Günümüzde üretilen anakartların çoğu, 2005 yılı itibariyle kişisel bilgisayar pazarının %96'sından fazlasını elinde tutan IBM uyumlu diye tanımlanan bilgisayarlar içindir.Bir anakart, bir backplane gibi, sistem bileşenleri arasındaki haberleşmeyi sağlar, ancak bir backplane'den farklı olarak merkezi işlem birimi ve gerçek zamanlı saat ve bazı çevresel arabirimler gibi diğer alt sistemleri de içerir. Tipik bir masaüstü bilgisayar, anakartın bir arada tuttuğu mikroişlemci, bellek ve diğer gerekli bileşenlerden oluşur. Sabit disk, ekran ve ses kartları ve diğer çevresel aygıtlar ise anakarta bağdaştırıcı ve kablolarla takılır, ancak modern bilgisayarlarda bu "çevresel"lerin anakarta tümleşik olması giderek yaygınlaşmaktadır.

Bileşen ve Özellikler


      Tipik bir masaüstü bilgisayarın anakartı büyükçe bir baskılı devre kartından ibarettir. Elektronik bileşen ve bağlantıları üzerinde barındırmasının yanında, rahatlıkla gözle görülebilen ve diğer bilgisayar donanımlarının takılabileceği soket, slot ve başlıklar gibi yapıları da içerir.
Anakartların çoğu asgarî şu bileşenleri içerir;

 • Bir veya daha fazla mikroişlemcinin (CPU) takılabileceği soket (veya slotlar): CPU soketi (veya slotu), baskılı devre kartı üzerinde, CPU'ya ev sahipliği yapmak için tasarlanmış bir parçadır. Bu soket çok fazla sayıda pin içeren özel bir entegre devre soketidir. CPU soketi; CPU'yu üzerinde barındırmak, soğuk tutmak, yedeklemeyi kolaylaştırmak(aynı zamanda fiyatı düşürmesi) ve en önemlisi anakart ve CPU arasında eletrik iletişimini sağlamak gibi önemli görevleri yürütür. CPU soketleri tüm masaüstü ve server bilgisayarlarda bulunabilirler. (Laptoplar yüzey yerleşimli CPU barındırlar.) Anakart soket ve chipset tipleri CPU seri(Intel soket 1156 veya AMD soket 939) ve hızını desteklemelilerdir.
 • Sistemin belleklerinin takılabileceği slotlar (genellikle DRAM yongaları içeren DIMM modülleri formunda)
 • CPU'nun sistem yolu (FSB) ile bellek ve çevresel veriyolları arasındaki iletişimi yöneten yonga seti
 • Sistemin firmware veya BIOS'unu içeren kalıcı bellek yongaları (modern anakartlarda genellikle Flash ROM'dur)
 • Çeşitli bileşenleri eş frekanslı hale getirmek için saat sinyali üreten saat üreteci
 • Yonga setinin desteklediği veriyolları sayesinde sistemle iletişim kuran genişleme kartlarının takılabileceği slotlar
 • Güç kaynağından aldıkları elektik enerjisini CPU, yonga seti, ana bellek ve genişleme kartlarına dağıtan güç konnektör ve devreleri
 • Bunlara ek olarak, neredeyse tüm anakartlar, klavye ve farenin takılabileceği PS/2 konnektörleri gibi yaygın giriş aygıtlarını destekleyen mantık ve konnektör içerirler. Apple II ve IBM PC gibi ilk kişisel bilgisayarların anakartları yalnızca bu minimal çevresel desteğine sahipti. Bazen de anakarta, video arayüz donanımı da entegre ediliyordu; örneğin Apple II'de ve nadiren de -IBM PC Jr gibi IBM uyumlu bilgisayarlarda disk denetleyicileri ve seri portlar gibi ek çevreseller genişleme kartları olarak bulunuyordu.
 • Günümüz bilgisayarlarının çoğu, yüksek hızlı işlemci ve diğer bileşenlerin soğutulması için gerekli soğutucu ve ısı emicilerin monte edilebilmesi için gerekli olabilecek vida yuvalarına sahiptir.

Anakart Hataları

      Anakartınızı değiştirdiğinizde Windows'unuz açılmayabilir (çökebilir). Çok dikkat edin eğer anakartınızı eskisinden farklı bir modelle ve markayla değiştirdiyseniz işletim sisteminiz açılmayabilir. Aynı marka modeli temin etmeye çalışın eğer bulamazsanız Windowsunuzu yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Bilgisayarınızın düğmesine basıp açtığınızda, normal şartlarda aşağıdaki işlemler gerçekleşir;
      Bigisayara enerji geldiğinde sistemin tüm bileşenlerine enerji verilir ve anakart hemen üzerinde takılı her bir birimi kontrol eder ve küçük bir teste tabi tutar. Biz bu sırada post ekranı denilen (bazen anakart markasını) ekranda işlemci hızını ve ve ram kapasitesini görürüz bu ekranı detaylı incelemek için klavye den pause tuşuna basarak durdurabilirsiniz. Burada post işleminin sonuçlarını görebiliriz bu işlem sonrası bir problem yoksa sistem harddiski okumaya başlar ve boot gerçekleşerek işletim sistemi (Windows) açılır. Peki normal boot işlemi gerçekleşmezse ne olur? Bilgisayarın normal çalışmasını engelleyen bir sorun var demektir bu sorunu sesli yada yazılı olarak (ingilizce) alırsınız. Bazen de hiçbir mesaj almazsınız görüntü gelmez veya enerji gelmez bunlar başka donanımlardan da kaynaklanabilir her arıza anakart kaynaklı değildir arızalar birbirine benzeyebilir.
Çözüm: Normal Boot gerçekleşmediği zaman (Bilgisayarınıza görüntü gelmediğinde) ilk olarak anakartın biosunu sıfırlayın ve anakartın üzerinde bulunan 24 Pin güç portunu söküp tekrar takın.(Bu yüntem çoğu zaman işe yarayabilir ve çok az bilinen bir yöntemdir)

Post (Yazılı) Mesaj Hataları:  Bu hatalar, sesli hatalara nazaran düzeltilebilir düzeydedirler. Bunun yanında bu hatalar anakart markasına, bios'a, ve anakartın chipsetine göre değişiklik gösterebilir. Biraz ingilizce bilgisi ile birbirine benzer ve anlaşılır düzeyde bu uyarılar kolayca yorumlanabilir.

 • BIOS ROM Checksum Error - System halted:
  BIOS çipindeki bir hatayı bildirir. Çipte fiziksel hata veya içerisinde yüklü olan BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Anakartınızın üretici web sitesine giderek en güncel bios u yükleyip tekrar deneyin. Bu şekilde bir düzelme olmazsa bios çipinin değişmesi ve yeniden bios yazılımının içerisine yazılması gereklidir.
 • CMOS Battery failed ya da Bios battery Low:
  BIOS piliniz tükenmiş ya da tükenmek üzeredir. Pili kolayca değiştirebilirsiniz bütün elektronikçilrde bulunur  Tüm anakartlarda CR2032 model pil bulunur.
 • Floppy disk(s) Fail:
  Günümüzde pek kullanılmasa da bazı anakartlarda floppy portu hala mevcuttur. Floppy portu olduğu için bu özellik anakart üzerinde bulunuyor eğer bir floppy (Disket sürücüsü) yoksa bios tan floppy sürücüsünü kapatmanız gerekecektir. Bilgisayarınızda floppy varsa ve bu hatayı veriyorsa floppy nin enerji kablosunu ve veri kablosunu kontrol edin eğer düzelmezse floppy niz arızalı demektir yenisi ile değiştirmek gerekir.
 • Keyboard Error or No Keyboard Present:
  Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder.  F1 e bastığınızda hiçbir şekilde hükmedemiyorsanız ya klavyeniz yerinden çıkmıştır ya da arızalanmıştır. Kablosuz klavyelerde ise klavye alıcısının kablosu çıkmış veya bu alıcı arızalanmış olabilir. Bu gibi durumlarda klavyenizi değiştirmeniz gerekir.
 • Hard Disk(s) Fail:
  Sistem üzerine bağlı harddisk veya harddisklerinizden birinde bir problem var demektir. Harddiskleri tek tek söküp hataların düzelip düzelmediğini kontrol edin.
 • Pri Master Hard Disk S.M.A.R.T. status bad backup and replace :
  Bu hata ile karşılaştığınızda ilk yapılacak işlem acilen harddiskinizin yedeğini almaktır.  Harddiskinizde fiziksel sorunlar olduğu için uyarılar vermektedir. Bad sector veya disk üzerinde bulunan okuyucu kafa nın arızalanmak üzere olduğu anlamına da gelebilir. Zaten hatanın Türkçe çevirisi de yedekle ve değiştir anlamına geliyor. Yedekleme işlemini yapın ve en son çare SATA kablosunu değiştirin, başka bir SATA portuna bağlayıp tekrar deneyin çözüme ulaşamadıysanız harddiskinizin yenisini alın ve yedeklediğiniz bilgileri bu harddiske geri yükleyin.

Bazı durumlarda bios ayarlarınızı sıfırlamanız işe yarayabilir. Eğer hata devam ediyorsa SATA kablolarını yenisi ile değiştirmeyi ve başka bir SATA portundan bağlantı yapmayı deneyebilirsiniz. En kötü son, harddiskinizin arızalanmasıdır.

Post Kart Okumak: Diğer bir çözüm yöntemi ise post kart okumaktır. Post kartlar anakartlara PCI slotlardan bağlanırlar ve bir hata olduğunda ekranlarında hata numarasını yazarlar. Bu hata numarasına göre bizler problemi yorumlarız. Her anakartın post kart kodu farklılık gösterebilir. Aşağıda gelişmiş bir post kart ın resmini görebilirsiniz.