Marka Araştırması Danışmanlığı 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Ücretsiz MARKA ve PATENT uzmanlarımızdan bilgi alabilir, başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Marka Araştırması

        Marka AraştırmasıMarka başvurusu yapmadan önce, kapsamlı bir marka araştırması (marka sorgulama veya marka tescil sorgulaması) yapılmalıdır. Bu araştırma, tescil başvurusunda bulunulması düşünülen markanın, ilgili marka sınıfında tescile müsait olup olmadığını belirlemelidir. Böylelikle tescil başvurusu olumsuz sonuçlanabilecek bir marka başvurusundan kaçınılmış olur.

        Marka araştırmasını (marka sorgulaması), basit olarak www.tpe.com.tr adresinden gerçekleştirebilir. Ancak bu şekilde yapılacak bir araştırma, markanın birebir aynısının olup olmadığı yönünde bilgi verecektir. Marka başvurunuz, birebir aynısı tescilli olmasa bile ayırt edici niteliği olmadığından dolayı olumsuz sonuçlanabilir. (Örneğin, teknova markası arandığında tescile müsait görünebilir ancak daha önce tescilli teknosa markası dolayısı ile ret edilebilir.) Dolayısı ile bir markanın ayırt edici niteliğe haiz olup olmadığını ve ilgili 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de belirtilen şartları taşıyıp taşımadığını belirlemek, ilgili alanda tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu nedenle bu sorgulamayı yaparken mutlaka konusunda uzman bir vekil ile çalışılmasını öneririz.

        Kapsamlı Marka Araştırması için, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Kapsamlı marka araştırması Türk Patent Enstitüsü veritabanı ve Çankaya Patent veritabanından gerçekleştirilmektedir. Bu sayede markanızın daha önceki tescilli markalara benzerlik oranları belirlenerek markanızın tescil edilme şansı daha önce Türk Patent Enstitüsünün vermiş olduğu emsal kararlar ile beraber tarafınıza iletilmektedir. Talep etmeniz halinde ücretsiz olarak markanıza yönelik bir Marka Araştırma Raporu düzenlenerek ilgili rapor tarafınıza iletilecektir.

        Marka tescil başvurusundan önce tescil ettirilmesi düşünülen markanın belirlenen sınıflarda araştırması yapılarak aynısı ya da benzerlerinin daha önce başkaları tarafından tescil ettirilip ettirilmediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Başvuru öncesinde ki en önemli aşama olan marka araştırmasının vekil bir firma tarafından ayrıntılı bir şekilde yapılması tavsiye edilir.

        Marka başvurusu yapılacak ibare veya işaretin Türk Patent Enstitüsü tarafından da ön araştırmaya tabii tutulması mümkündür. Bu işlem Türk Patent Enstitüsü tarafından ücret karşılığında yaklaşık 1 haftalık süre içerisinde yapılabilmektedir.

Marka Araştırma da göz önünde tutulması gereken hususlar

  • Markanın tescil edilebilirlik kriterlerine uygunluk açısından incelenmesi gerekmektedir.
  • Markanın  tescili istenen emtia ve hizmetlere uygunluğunun incelenmesi doğru sınıflar olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.
  • Markanın fonetik (işitsel) açıdan tescile müsaitliği incelenmelidir.
  • Markanın görsel açıdan (logo, renk) müsaitliği incelenmelidir.
  • Özel korunan markalar ile benzerliği açısından yani tanınmışlık kriterleri açısından incelenmelidir.