Marka Tescil Danışmanlığı 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00
Marka Tescili Hizmeti

Kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretin Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından gerekli süreçler ve işlemler tamamlandıktan sonra bir belge ile koruma altına alınması bize ulaşın.

Ücretsiz MARKA ve PATENT uzmanlarımızdan bilgi alabilir, başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Marka Tescili Hizmeti

Marka Tescili Hizmeti      Firmamız Marka Tescili konusunda sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapmakla beraber Marka Tescilleme işleminde sizlere hizmet sunmaktadır. Marka Tescili ile ilgili gerekli bilgiyi yazımızın devamında edinebilirsiniz.
 
     Marka Tescili : Kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretin Türk Patent Enstitüsü (TPE)  tarafından gerekli süreçler ve işlemler tamamlandıktan sonra bir belge ile koruma altına alınmasıdır.
     Tescili yapılacak işaretin benzer ürün ya da hizmetlerden farklılaşmayı sağlayan “Ayırt Edici Özelliği”nin bulunması gereklidir.
     Ülkemizde marka tescil işlemi 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve buna bağlı yönetmelik doğrultusunda gerçek ve tüzel kişiler tarafından veya vekili kanalı ile yapılır.
     Gerekli başvuru şartlarını sağlayan, ayırt edici özelliğe sahip,  tescil olmasına engel olmayan işaretler ve ibareler için;

1.Aşama Sınıf belirleme
2.Aşama Marka araştırmasının yapılması
3.Aşama Marka başvuru evraklarının tamamlanması
4.Aşama Marka başvuru ücretinin yatırılması
5.Aşama Marka başvurusunun yapılması
6.Aşama Başvurunun TPE tarafından şekli açıdan incelenmesi
7.Aşama Başvurunun TPE tarafından hukuki açıdan incelenmesi
8.Aşama Başvurunun Bültende Yayınlanması
9.Aşama Başvurunun Belgeye Bağlanması
10.Aşama Marka Tescil Belge Ücretinin Ödenmesi ve Marka Tescil Belgesi Alınması
 
Marka tescil, ayırt ediciliğe sahip bir markanın, marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sahibi adına tescil edilmesi işlemidir.
     Markaların tescilini düzenleyen 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre daha önce tescil almış bir marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer markalar aynı sınıflarda tescil edilemezler. Tesciline karar verilen markalar 3 ay süre ile resmi markalar bülteninde ilanda kalırlar. Bu 3 aylık ilan süresinde markaya itiraz gelmemesi durumunda marka tescil tamamlama sürecine girer. Tescil tamamlama harçlarının ödenmesinden sonra ortalama 2 ay içerinde marka tescil belgesi alınır. Tescil belgesi ortalama 10-12 ay içerisinde elinize geçmiş olacaktır. Ancak markanız başvuru tarihi itibariyle korunmaya başlayacaktır
     Markalar, kullanılacakları mal ve hizmetlere göre 34 mal ve 11 hizmet sınıfı olmak üzere toplam 45 marka sınıfında tescil edilebilirler. Marka tescil başvurusu maliyeti, markanın başvurusunun yapılacağı marka sınıf sayısına göre değişmektedir.
     Markalar tescil edilmeleriyle beraber ilk başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık koruma sağlamaktadırlar. Bu 10 yıllık sürenin dolmasının ardından 10’ar yıllık süreler ile marka tescilleri yenilenebilmektedir.

Marka Tescil Başvurusu
     Marka tescil başvurusu, bir markanın tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescil başvurusunun dosyalanması işlemidir. Marka başvurusu, gerekli dokümanların hazırlanması ve ücretlerin ödenmesi ile birlikte Türk Patent Enstitüsü nezdinde dosyalanmaktadır. Marka tescil başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır;
- Başvuru sahibinin bilgileri,
- Marka örneği,
- Özel vekaletname,
- Marka başvuru ücretinin ödendiğini gösterir dekont.

     Yukarıda belirtilen belgelerin tamamlanmasını takiben kapsamlı marka araştırması ve marka tescili başvurusu aynı gün içerisinde Türk Patent Enstitüsü nezdinde dosyalanmaktadır.