Biyometrik Sistem Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Elektronik hizmetlerimizde kurulum sonrası sürekli destek hizmetimiz vardır, danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Biyometrik Sistem

Biyometrik Sistemler         Biyometri insanları birbirinden ayırt edebilecek fiziksel özelliklerini ve sergiledikleri davranışları inceleyen bilim dalıdır. İnsanları birbirinden ayırt edebilme şansını bize sunduğundan dolayı biyometri bir kimlik doğrulama sistemi olarakta kullanılmaktadır. Biyometrik tanıma sistemleri bir bireyin gerçekten ‘kim’ olduğunu kanıtlamasına olanak sağlar. Biyometrik Sistemler, temelde, kişinin sadece kendisinin sahip olduğu, kendisi olduğunu kanıtlamaya yarayan, değiştiremediği ve başkalarından ayırıcı olan, fiziksel veya davranışsal bir özelliğinin tanınması prensipleri ile çalışırlar. İnsan beyninin kişiyi tanıma ve başkalarından ayırt etme yöntemlerini kullanan sistemlerin en önemli avantajları arasında:

  • Kullanıcının, kimlik saptaması yapılacak yerde bulunma gerekliliği,
  • Yanında kendini tanıtmak için kimlik kartı benzeri tanıtıcılar taşımak zorunda olmayışı,
  • Şifre/pin numarası gibi bilgilerin ezberlenmesinin gerekmeyişi, sayılabilir.


        Biyometrik sistem, insanları kimlikleri yerine daha yerleşik ve dışsal özelliklerine göre tanımayı amaçlayan ve bu yönde çalışmalar yapan otomatik sistemlerin bütününe verilen addır. Biometrik sistemler sayesinde personel giriş çıkış kontrolleri artık daha da kolaylaştı. Eskiden olduğu gibi personelin artık yanında kart taşıma zorunluluğu ortadan kalktığı gibi kart kaybolması ya da şifre çalınması gibi durumlarda oluşacak güvenlik zaafı da ortadan kalkmıştır.
 
       Biyometrik tanımada kullanılacak birden fazla yöntem vardır. Gereksinimlere göre bu yöntemlerden biri veya birkaçı kullanılabilir. Birden fazla yöntemi bir arada kullanmak sonuçları kesinleştirmek için gerekli olabilir. Bu yöntemler her zaman doğru sonuçları vermeyebilir, bundan dolayı kullanım alanına göre yüksek başarı sağlayanlar seçilmelidir. Başarı oranının yanı sıra tanıma işleminin gerçekleşmesi için gereken sürede yöntemlerin seçilmesinde dikkate alınmalıdır. Gerçek zamanlı (real-time) tespit yapmak gerektiğinde yöntem seçimine çok daha fazla dikkat edilmelidir.

      Genel olarak bu sistemlerin çalışma prensibi; her yöntemin kendine ait girdi cihazıyla alınan verilerin analiz edilip daha önceden girilmiş değerlerle karşılarşıtırılıp eşleştirilmesine dayanmaktadır. Bilgisayarların birim zamanda yaptığı işlem sayısının sürekli artması  göz önüne alındığında eldeki veriler ile anlık olarak alınan örneğin karşılaştırılma hızı da gittikçe artmaktadır. Saniyeler içinde yüzbinlerce veriyi karşılaştırıp doğru sonuçları veren sistemler günümüzde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

      En yaygın olarak kullanılan Biyometrik Sistemler, parmak izi tanıma, iris tanıma, el tanıma ve yüz tanıma sistemleridir. Verimli bir şekilde kullanılabilmesi için seçilecek sistemlerin mevcut veya kurulacak Geçiş Kontrol ve Kapalı Devre TV Sistemi ile entegre edilebilir olması da çok önemlidir.