Kamera Lensleri Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Elektronik hizmetlerimizde kurulum sonrası sürekli destek hizmetimiz vardır, danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Kamera Lensleri

Kamera Lensleri       Mercekler bir CCTV sistemin tasarımında önemli bir rol oynamaktadır. Merceklerin temel işlevi bir alandan yansıyan ışığı toplamak ve kameranın görüntüleyici ünitesinde net, berrak bir görüntü odaklamaktır. Genellikle, bir mercekten geçen ışık ne kadar fazlaysa resim kalitesi de o kadar yüksek olmaktadır. Mercek seçimi özelikle çok önemlidir, çünkü görüntüleyicide oluşacak olan resmin boyutunu, şeklini ve netliğini doğrudan etkilemektedir. Alana olan mesafe, odak uzaklığı, arzulanan görüş alanı, ışıklandırma ve format gibi faktörlerde kamera görüntüleyicisi üzerindeki görüntünün boyutunu ve netliğini etkilemektedir. 

GÖRÜŞ ALANI :
Görüş alanı belirli bir mercek tarafından oluşturulan resim boyutu (en ve boy), kamera görüntüleyici boyutu ve nesneye olan mesafenin bileşimidir. Eğer, görüş alanı uygun değilse görüş alanını arttırmak azaltmak için farklı bir mercek (örneğin geniş açılı mercek, tele, vb.) kullanmanız gerekebilir. İstenilen bir görüş alanı oluşturmak için gerekli olan uygun görüntüleyici boyutu, mercek ve mesafe bileşimlerini hesaplamakta kullanılan tablolar mevcuttur. Kamera mercekleri temel olarak iki türe ayrılabilir :  sabit odaklı mercekler ve değişken odaklı mercekler  (ya da zoom mercekleri). Sabit odaklı bir mercek sabit odak uzaklığına, sahiptir, değişken odaklı bir mercek ise odak uzaklığını değiştirebilir. Odak uzaklığı merceğin optik merkezînden merceğin arkasında bulunan bir odak noktasına olan uzaklıktır. Bu uzaklık mercek üzerinde (milimetre cinsinden) yazılıdır ve mercek tarafından oluşturulan görüş alanını ifade eder. Sabit odaklı merceklerin geniş, orta ve dar görüş alanı bulunan tipleri mevcuttur. "Normal" odak uzunluğuna sahip bir mercek insan gözü tarafından oluşturulan görüş alanını yakınlaştıran bir resim üretir. Geniş açılı bir mercek kısa bir odak uzaklığına sahiptir, bir telefoto mercek ise uzun bir odak uzaklığına sahiptir.  Belirli bir görüş alanı için sabit bir mercek seçerken görüş alanını değiştirmek istediğinizde merceği değiştirmeniz gerekeceğini akılda tutmalısınız. Hem geniş sahneler hem de yakın çekimler gerekli olduğunda en iyi seçim bir değişken odaklı ya da zoom mercektir. Bir zoom mercek odak uzaklığını geniş açıdan telefotoya değiştiren ama bu arada odağı kameranın görüntüleyicisi üzerinde tutan mercek unsurlarının bir bileşimidir. Bu sayede, görüş açısını tek bir mercekle geniş, orta ve dar açılar arasında değiştirmeniz mümkün olur.

STOP :
Bir merceğin ışık toplama kapasitesi mercek açılışı (apertürü) ile odak uzaklığı arasındaki ilişkiye bağlıdır. f simgesiyle gösterilen ve genel olarak "F- Stop" adıyla bilinen bu ilişki merceklerin kenarında ya da önünde basılıdır. F- stop sayısı ne kadar düşükse azami mercek açılışı ve merceğin kamera görüntüleyicisine ışık geçirme yeteneği o kadar büyüktür.  Örneğin,f/ 1.2 F-sayısı seviyesinde bir mercek f/ 4.0 seviyesindeki bir mercekten çok daha fazla ışık geçirir. F- sayısı düşük olan mercek "hızlı" bir mercek olarak adlandırılır.

Alan Derinliği : Uygun mercek seçimi yaparken göz önünde tutulması gereken bir diğer husus da alan derinliğidir. Alan derinliği cismin önünde ve arkasındaki odak alanıdır. Yani, bir cisim üzerinde odaklandığınızda cismin önünde ve arkasındaki belirli bir alan da, cismin kendisi kadar net görünmese de, odak içinde olacaktır. Alan derinliği 1.) mercek uzunluğuna, 2.) mercek açılışına, 3.) kamera ile cisim arasındaki mesafeye göre artar ya da azalır. Alan derinliğine ilişkin üç faktörün her biri aşağıdaki sonuçları verir:

 • Mercek uzunluğu
  • Kısa mercek (örneğin geniş açı)= daha uzun alan derinliği
  • Uzun mercek (örneğin telefoto) = daha kısa alan derinliği
 • Açılış
  • Geniş açılış (düşük F- stop) = daha kısa alan derinliği
  • Dar açılış (yüksek F - stop) = daha uzun alan derinliği
 • Cisme olan mesafe
  • Kısa mesafe =daha kısa alan derinliği
  • Uzun mesafe =daha uzun alan derinliği
 •  

      Satın alma ve planlamada karar verilirken bu faktörler göz önüne alınmalıdır, zira alan derinliği görüntü kalitesini etkileyebilir (ve cismin tanıma ve yakalamaya engel olabilir). Eğer, alan derinliği önemliyse yapay ışıklandırmayı arttırmak ya da telefoto mercekler yerine normal mercekleri haiz kameralar tesis etmek gibi seçenekleri de araştırabilirsiniz.

MERCEK MONTAJI :
Kamera mercekleri genellikle C ya da CS tipi montajla gelir ve kameranın montaj gereklerine uygun olmalıdır.  Bu ikisi arasındaki fark merceklerin kamera görüntüleyicisine olan uzaklığıdır. C - tipi montajda mercek görüntüleyiciden 17. 5 mm uzaklıktadır; CS tipi montajda ise mercek görüntüleyiciden 12. 5 mm uzaklıktadır. Teçhizat satın alırken şu ilkelere dikkat ediniz:
- C tipi monte mercekler ancak 5 mm mesafe halkası ilave edilmek suretiyle CS tipi monte kamerada kullanılabilir.
- CS tipi monte mercek C tipi monte kamerada kullanılamaz.

FORMAT   :
2/3” veya 1” olabilir. Bir lensin bir kamerada kullanılabilmesi için formatının kameraya eşit veya büyük olması gerekir. 1/2” formatındaki bir lens, 1/2” ve 1/3” bir kamerada kullanılabilir,ama 1/3” formatındaki bir lens sadece 1/3” bir kamerada kullanılabilir.

MOUNT ,CS-MOUNT :
Lens seçiminin diğer bir kriteri de montaj (mount) tipidir. Lensler montaj tipine göre C-mount bir lens ve CS-mount olarak ikiye ayrılırlar. C-mount bir lens C mount bir kamerada veya CS mount bir kameraya 5 mm lik adaptör ring takılarak kullanılabilir. CS mount bir lens CS mount bir kameralarda kullanılabilen ama C mount bir kamerada kullanılamaz. Son yıllarda üretilen tüm kameralar hem C mount hem de mount lens takılabilecek şekilde üretilmektedir.

ODAK UZAKLIĞI :
Lensin odak uzaklığı, gördüğü alanın genişliğini belirler. Odak uzaklığı arttıkça lensin görüş açısı daralır. Birimi milimetre olarak verilir. Lensler odak uzaklıklarına göre dört gruba ayrılır:
- Sabit odak uzaklıklı lensler 
- Değişken odak uzaklıklı (varifocal) lensler (3.5-8mm arasında 5.5-33 mm arasında vs.) 
- Manuel zoom lensler odak uzaklıkları geniş bir aralıkta değişebilir. 
- Motorlu zoom lensler, manuel zoom lenslerle prensipte aynıdır ama oda uzaklığını değiştirmek için lensin içindeki motor kullanılır.

IRIS KONTROLÜ :
Çevredeki ışık şartlarına göre lensin iris kontrolü önem kazanır. İnsan gözünde iris ortamdaki ışık miktarı arttıkça göze gelen ışığı normal seviyede tutmak için kısılır, azaldıkça daha fazla ışık almak için açılır. Lenslerdeki irisin çalışma prensibi de aynıdır. Lensler iris kontrollerine göre dörde ayrılır: 
- Sabit iris lensler
- Manuel iris lensler
- Motorlu irisli zoom lensler
- Otomatik iris lensler (Video drive veya DC drive)

       Otomatik iris lensler kameraların üzerinde bulunan otomatik iris konnektör girişlerine bağlanırlar. Video drive lenslerde 3 kablo (VCC, İris video, GND) bulunur. Lens üzerinde LEVEL ve ALC ayarları bulunur.

       Harici ortamda lenslerin netlik ayarı yapılacaksa bunun en kötü ışık koşullarında yani gece yapılması gereklidir çünkü gece görme derinliği azalır
Harici ortamlarda gündüz netlik ayarı yapılırsa büyük bir olasılıkla geceleyin netlik bozulacaktır , gece ayar yapılamıyorsa irisin gündüz de açılması için lensin önüne spot filtre konulabilir. Manuel iris lenslerin çoğunda ve otomatik iris lenslerde netlik ayarı için bir ayar bileziği (ring ) bulunur. Çoğu zaman bu ring kullanılarak netlik ayarı yapmak mümkündür, ancak bazı durumlarda bu ayar yetmez, ayrıca backfocus yapmak gerekir. kameranın önünde lensin takıldığı montaj yuvasının üst kısmındaki alyen vidası gevşetilir, yuvaya takılı olan ring çevrilir ve netlik ayarı yapıldıktan sonra vida tekrar sıkılır.

 ZOOM LENSLERDEKİ NETLİK AYAR PROSEDÜRÜ

 • Kamerayı bakacağı en uzak noktaya çevirin. (Gece yapılması tavsiye edilir.)
 • Iris moturlu ise irisi açın (otomatik iris lens kullanılıyorsa gece iris otomatik olarak açılacaktır)
 • Kontrol ünitesinden zoom wide (min.zoom) yapın.
 • Kontrol ünitesinden focus far yapın.
 • Kamera üzerinden lensin netliğini ayarlayın.(backfocus yapmanız  gerekebilir)
 • Kontrol ünitesinden zoom tele (max.zoom) yapın,
 • Kontrol ünitesinden netlik ayarı yapın,
 • Minimum ve maksimum zoom yapıldığında netlikte kayma olmayıncaya kadar 3-7 maddeleri tekrarlayın.