Kamera Kabloları Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Elektronik hizmetlerimizde kurulum sonrası sürekli destek hizmetimiz vardır, danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Kamera Kabloları

Kamera Kabloları       Güvenlik Sistemlerinin kablolaması direkt olarak insanların güvenliğini ilgilendirdiği için çok büyük önem arzetmektedir. Güvenlik kamerasının kalitesi kadar sistemin altyapısıda büyük önem arz etmektedir. Tabiki alt yapının en önemli öğesi cctv kamera sistemi kablolarıdır. Aşağıda CCTV kamera sisteminde kullanılan kablolar hakkında bilgiler verilmiştir.

CCTV Kamera Sistemleri Kablolaması:


       Kamera sistemi kurulumunda kullanılan kablo tipi temelde iki çeşittir. Birincisi kameranın görüntü sinyallerini taşıyan görüntü sinyal kablolarıdır. Genelde iki türlü Sinyal kablosu vardır. RG6-U6 Koaksiyel Kablolar ve RG11-U6 Koaksiyel kablolardır. RG6-U6 Koaksiyel Kablolar 350metreye kadar mesafelerde görüntü sinyallerinin taşınmasında kullanılırlar. RG11-U6 Koaksiyel kablolar ise 700 metreye kadar kamera sisteminden görüntü sinyali alabilmemiz için yeterli olan kablolardır.

       Koaksiyel kablolarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi her üzerinde RG6-U6 ve RG11-U6 yazan kabloların Sin sinyal taşıyan iletkenin hemde Sinyalin parazitlerden korunması için gereken blendajlarının Bakırdan olmasıdır. CCTV Kamera sistemlerinde kullanılan diğer kablo ise kameraların beslenmesini sağlayan enerji kablolarıdır. Genellikle 3x1,5mm2 ,3x2,5 mm2 olarak seçilmektedirler.Projenin büyüklüğü ve mesafenin uzunluğuna göre kabloların kesidinin artması mümkündür. Burada çok önemli husus kablonun kameraya gelen enerjinin %3 den daha fazla gerilim düşümünü engelleyecek kesitte seçilmesidir. RG6-U6 ve RG11-U6 koaksiyel kablolar sistemde bulunan bütün kameralar için ayrı ayrı çekilmesidir. Fakat besleme kabloları her kamera için ayrı çekilmesine gerek yoktur. Besleme kabloları atlamalı olarak çekilebilmektedir. Kamera sistemi kablolamasın da az da olsa kullanılan diğer bir kablo çeşidi speed dome kameraların datasının alınıp verilmesinde  kullanılan 6x0,5 LIYCY kablolardır. Bu kablolar Speed Dome kameralar ile kameraları kontrol eden DVR(Dijital kayıt Cihazına) kadar bu kablolar çekilir. Fakat günümüzde güvenlik kamera sistemi uygulamalarında yukarıda bahsetmiş olduğum kablolar yerine daha çok CCTV kablosu denilen 2+1 yada 4+1 kablolar tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise fiyatlarının daha ucuz olmasıdır. Her nekadar bu tür kabloları uzun mesafelerde önermesekte fiyatlarının ekonomik oluşundan dolayı hem firma hemde müşterinin ilgisini çekmekte ve ciddi bir kullanım alanına sahip bir duruma gelmiştir. Çok uzun mesafelerde kamera sistemleri kablolamasında normal koaksiyel kablolar kullanılamaz; Bu durumlarda fiber optik kablolar devreye girmektedir. Normal şartlarda 750 metreden sonra fiber optik kablo kullanılması gerekmektedir.
      
       İSBİM firmasında tüm kablo çeşitleri bulunmakta temini ve döşemesi yapılmaktadır.