Gaz Dedektör Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Elektronik hizmetlerimizde kurulum sonrası sürekli destek hizmetimiz vardır, danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Gaz Dedektörü

Gaz Dedektörü       LPG, sıkıştırılmış gaz havadan ağırdır. Tehlikeli bir durumda LPG gazı odanın en alt seviyesinde veya zemininde toplanır. Bu durumda, dedektörünüzü aynı odada gaz sızabilecek olan aygıttan 4mt.’den daha aşağıya yatay bir şekilde ve zeminden 30cm.yukarıya monte etmelisiniz. Doğal gaz ise,havadan daha hafiftir. O yüzden gaz odanın tavanında toplanır. Doğal gaz kaçağını etkili bir şekilde duyarlı olarak algılayabilmek için, gaz dedektörünü mümkün olduğu kadar tavana yakın monte etmelisiniz. Gaz dedektörünüzü aynı odada tavandan 30 cm. altta ve fırından veya ocaktan yatay olarak 8 mt.’den daha kısa mesafede olacak şekilde monte etmelisiniz. Gaz dedektörü sadece gaz kaçağının olduğu aynı yerde duyarlılık gösterir. Eğer gaz kaçağının evinizin başka bölgelerinde oluşursa, mesela oturma odaları, yatak odaları, garaj ve merdiven sahanlıkları gibi, o zaman bu her bölge için de gaz dedektörü temini önerilir.   

   CO(Karbon Monoksit) Dedektörü
 
      Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Ortaya çıkabileceği durumlar şöyledir;

  •  Kapalı ortamda meydana gelen yanmalar (açık ocaklar, bacası çekmeyen soba - şofbenler, bacasız gaz sobaları gibi).
  •  Isıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta (doğalgaz,havagazlı, linyitli, kok kömürlü v.b.)yanma sırasında oluşur.
  •  Karbonmonoksit, havagazı ve jeneratör gazlarının bileşiminde bulunur.Ayrıca kokhane gazlarında, yangın ve patlamalarda çıkan dumanlarda vardır.
  •  Motorların ekzos gazlarında vardır (benzinli motorlarda çok, diesel motorlarında daha az.).

       Özellikle kapalı garaj, park binaları, feribotlar, motor onarım ve bakım işlikleri bu bakımdan tehlikelidir. Ayrıca;

  •  Yanlış yapılmış ve defektli her tür ısıtma sistemleri,
  •  Açık ocaklar,
  •  Karbonmonoksitli gazların üretimi, dağılımı, kullanımı,
  •  Tünel, maden ocağı gibi yerlerdeki yangın ve patlamalar,
  •  Kimya endüstrisinde karbonmonoksit kullanılan işlemler, başlıca tehlike kaynaklarıdır.


       Gaz dedektörleri iki şekilde kullanılabilir. Genel olarak alarm sistemine bağlı bir şekilde kullanılır. alarm sisteminin paneline gaz dedektörünün bağlantısı yapılır. Ortamda bir gaz kaçağı algıladığı zaman alarm sistemini harekete geçirir. Birde harici gaz dedektörleri vardır. Herhangi bir alarm paneline bağlı olmadan ortama yerleştirilir. Gaz dedektörleri bir çok yerde kullanım zorunluluğu olan bir cihazdır. İşlevi nedeniyle hayati önem taşır, özellikle ev alarm sistemi ne bağlı olan gaz dedektörleri tam bir güvenlik tamamlayıcısıdır. Evin içinde bulunan insanlar genellikle gaz kaçaklarını farkedemezler, bu sebeple gaz dedektörleri son derece önemlidir.