DOME Kamera Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Elektronik hizmetlerimizde kurulum sonrası sürekli destek hizmetimiz vardır, danışmanlarımızdan bilgi alabilir, servis talebinde bulunabilirsiniz.

İSBİM®

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Dome Kameralar

Dome Kameralar       Öncelikle, “Dome” ne demektir bunu açıklayalım. Dome kelimesinin Türkçe karşılığı kubbedir. Şekil itibariyle kubbeyi andıran bu güvenlik kameraları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dome kameralar genellikle ofislerde, okul koridorlarında, hastane koridorlarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür kapalı alanlarda, bulunduğu odanın göze batmayacak bir yerinde gayet şık yapısıyla bir aksesuar görüntüsü verebilir. Örneğin; box kameralar daha büyüktür ve ofisler için kullanışsız bir görüntüye sahiptir. Daha çok dış mekanlarda kullanılırlar. Kapalı mekanlarda box kameralar göze batabilir. Bu yüzden dome kameralar tercih edilir. Ekonomik açıdan da güvenlik kamerası alanında, diğer çeşitlere göre daha avantajlıdır. Kendi muhafazası, lensi üzerinde gelir. Bu açıdan çok tercih edilirler. Biz de İSBİM firması olarak uygun fiyatları ve doğru seçimleri sizlere sunuyoruz. Tüm bu ekonomik avantajların yanı sıra dome kameraların montajı da çok basittir. 3 vida, dübel ve vida ile montajı yapılabilir. Kamera ayaklığı gerektirmez. Duvarın herhangi bir yerine ya da tavana monte edilebilir. Bakımı da kolaydır. Diğer kameralarda, lensin temizlenmesi gerekirken dome kameralarda sadece dış yüzeydeki kubbeyi temizlemek yeterli olacaktır. Herhangi bir tozlanmada veya buharlaşmada uygun bir bezle dış yüzeyi temizlenir ve kullanıma devam edilebilir. İsterseniz elemanlarımız kurulumunu yapabilir ancak bakımı oldukça basittir.

       Günümüzde kötü amaçlı kişilere karşı güvenlik kameraları oldukça etkili konumdadır. Sadece suç alanında değil, artık birçok alanda güvenlik kameraları kilit önem taşımaktadır. Dome kameraların bir avantajı da caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Kötü niyetli birinin, güvenlik kamerasının yerini tespit etmesi mümkündür. Ancak dome kameralarda dış kubbenin genelde koyu ve yuvarlak olması, içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunun görünmesini zorlaştırmaktadır. Bu da kişilerin, kameranın kendisini görüp görmediğini anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle dome kameraların caydırıcılık özelliği yüksektir. Hatta bulunduğu yere dış görünümü uygun bir dome kamera seçilirse, kameranın yerini tespit etmek bile gayet zorlaşacaktır. Dome kameraların çevresindeki koruyucu dış kubbe lensin korunmasını da sağlamaktadır. Lense su kaçması gibi olaylara önlem olabilmektedir.

       Dome kameraların dış yüzeyindeki kubbeden dolayı lense ulaşmak mümkün değildir. Kamera yetkililer dışında hareket ettirilemez. Örnek verecek olursak, okullarda bazı öğrenciler görüntülenmek istemediği zamanlarda kamera açılarını değiştirebilir. Bu okul yönetimi açısından rahatsız edici bir durumdur. Öğrencilerin başlarına gelebilecek herhangi bir durumda, olay yerinde güvenlik kamerası olmasına rağmen okul yönetiminin elinde görüntü bulunmaz. Bunu engellemek için dome kameralar gayet etkilidir. En çok tercih edilme nedenlerinden biri de yetkisiz kişilerce kamera açısının başka bir yöne çevrilememesidir.

       İç mekanlarda olduğu kadar, dış mekanlarda da kullanılabilirliği yüksek olan dome kameralar, güneş ışınlarından çok fazla etkilenmez. Bunun nedeni yine dışında bulunan kubbedir. Güneş ışınlarını kesen siyah kubbe, kameraya gelen güneş ışınlarından dolayı görüntü bozulmasını engeller.

      Genel olarak güvenlik kamerası sektöründe gayet kullanışlı bir ürün olan dome kameraları firmamızdan temin edebilirsiniz.