Yazıcı Parçaları Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00
Yazıcı Servisi

Yazıcı ve yazıcı parçalarının tamiri ve değişimi yapılmaktadır. Firmamızın destek hattından bize ulaşın.

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Yazıcı Parçaları

Yazıcı Parçaları DRUM :  Drum bilgisayar gönderdiğiniz yazıların şekillerin üzerine toner tanecikleri yapışarak basıldığı parçadır. Zamanla ömrü tükenir, brother için drum 30-40 tl den fazla değildir. Drum aralıklarla temizlenmelidir. Yalnız bi peçete yardımıyla dikkatle temizlenmelidir. Aksi takdir drumda çiziklere yol açabilir. Çıktılarınız bozuk olabilir.
TONER : Toner yazıcı ve fotokopi makinelerinde, kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almakta kullanılan bir çeşit tozdur. İlk zamanlarda toner basit bir karbon tozuydu. Daha sonra baskı kalitesini geliştirmek için polymer ile karıştırılmaya başlandı.
Toner partikülleri, yazıcı içerisinde bulunan fırında 180-200 derece arasında ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılmaktadır. Standart bir tonerden sayfanın %5 doluluk oranında 2000 sayfa baskı elde edilebilmektedir. Toner tozunda ki bir taneciğin boyutu 8 ile 10 micrometre arasında değişmektedir.
İlk zamanlarda ki yazıcılarda toner, dışarıdan şişe yardımıyla yazıcı içerisine boşaltılmaktaydı. Daha sonradan modern makinelerde yazıcılar toner kartus kullanarak baskı işlemini gerçekleştirmeye başladı. Firmamızda kartuş satışı yapılmaktadır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

  • Toner tozu çok farklı kimyasallardan oluşan ve bir çok çeşiti bulunan bir maddedir. Çok küçük boyutları olduğu için havada belli bir süre asılı kalır ve zamanla zemine iner.
  • Toner tozunun uzun yıllar solunması ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Toner tozunun göze temas etmesi halinde göz kapakları açık tutularak 10 dakika boyunca gözlerin yıkanması gerekir.
  • Elbise ya da vücudun herhangi bir yerine toner bulaşması halinde o bölge, soğuk su ile yıkanmalıdır. Sıcak su ya da ılık su ile yıkanması halinde elbiselerden toneri çıkartmak bir daha mümkün olmayacaktır. Çünkü toner belli ısıda sıvı ile birleştiğinde eriyerek bulunduğu bölgeye yapışmaktadır.

KARTUŞ : Kartuş kelimesi püskürtmeli yazıcılar söz konusu olduğunda içinde mürekkep barındıran tank-hazne anlamına gelir. Püskürtmeli yazıcılar kağıda püskürteceği mürekkebi kartuştan temin eder. Mürekkep kartuşları temel olarak mürekkep havuzcuğundan, filtreden ve tahliye deliğinden oluşur. Bazı kartuşlar mürekkebi tutabilmek için süngere ihtiyaç duyarken bazı kartuşlar süngersiz olarak çalışmaktadır. Kartuşları birbirinden ayıran bir diğer özellik de yapılarında püskürtme ağzı bulundurup bulundurmadığıdır. Metal bir plaka olarak görünen püskürtme ağzı kartuşun mürekkep tahliye kısmında bulunur ve kartuşun mürekkep havuzcuğundan alınan mürekkebi yazıcıdan gelen sinyaller doğrultusunda kağıda püskürtür. Bu sinyaller püskürtme ağzında ani ısı değişimlerine neden olur ve yüzeyde bekleyen mürekkebin minik patlamalarla sıçramasını sağlar. Eğer püskürtme ağzıda yeterli miktarda mürekkep bulunmuyorsa ya da gereğinden fazla ise ve birikme yapıyorsa püskürtme işlemi istenildiği gibi olmaz; dolayısıyla kalite sorunlarına neden olur. Özetle; yazıcı kartuşları mürekkep püskürtme ağzına tam olarak nüfuz edecek şekilde sadece yeterli miktarda doldurulmalıdır. Kartuş satışımızla hizmetinizdeyiz.
NOKTA VURUŞLU KARTUŞ : Kurumsal firmalarda fatura basmak için halen nokta vuruşlu yazıcılar kullanılıyor. Ve bu yazıcıların büyük çoğunluğu panasonic, oki, lexmark, wincor nixdorf, epson gibi markalar oluşturuyor. Bütün farklı markaların farklı seri ve modellerinde bir çok değişik modelde matrix şerit kullanılıyor, firmamız bu yazıcı kartuşlarını sizlere temin etmektedir.
Şerit alırken dikkat etmemiz gereken ambalajının açılmamış olmasıdır. Bu yazıcılar nokta vuruşlu olması nedeniyle kartuşdan tasarruf etmektedir. Fiyat bakımından diğerlerinde pahalı olmasının nedeni kartuşden tasarruf ettiği içindir. Gerekli bilgiler için bizimle iletişime geçin.