Alarm ve Dedektör Servisi 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00
Alarm ve Dedektör Servisi

Alarm sistemleri ve pır dedektörlerin kurulumu, kullanımı hakkında bilgi ve tamiri yapılmaktadır.

Yeni başlangıçlar için çalışıyoruz

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Alarm ve Pır Dedektörleri

Alarm ve Pır Dedektörü       Hareket sensör (Pır dedektör) alarm sistemine bağlı olarak çalışan, ortamdaki ısıya ve belli bir hacime kadar ortamdaki  hareketi algıyan dedektördür. Günümüzde, güvenlik sistemlerinde en yaygın olarak kullanılan hareket dedektörleri, Pasif infra Red ya da kısaltılmış haliyle pır dedektörleridir. Pır hareket dedektörleri holler, koridorlar gibi genel alanlarda ve odalarda hacimsel koruma sağlamak için kullanılırlar. PIR dedektör koruma alanlarındaki canlı hareketini algılayarak kontrol paneline bilgi gönderirler. 12 metre mesafeye kadar algılama yapabilirler. Evcil hayvan (kedi  köpek vb.) bulunduran ev sakinleri veya işyerlerinde hayvan algılamayan özel pır dedektörler de (encore pet) modelleride firmamızda mevcuttur.
Bir kişinin camın dış tarafında hareket etmesini dedektör algılamaz. Hareketi görür ancak cam daha önde olduğu için dış kısımda olduğunun değerlendirmesini yapar. Eğer camın iç kısmında olmuş olsaydı camdan yayılan sıcaklık ve ışınımları değiştireceği için algılanması kaçınılmaz olurdu. Bu nedenle vitrin pencere gibi yerlerin dışındaki hareketler algılanmaz, yanlış alarmlara neden olmaz.

       Firmamızda alarm sistemlerinin kurulumu ve bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Yaptığımız işin boyutlarını gösterebilmek için yazımızın devamını okuyup konuya hakim olabilirsiniz.

Alarm nedir?
      Tehlikeli bir durumu çevredekilere bildirmek onları uyarmak tehlikeye dikkat çekerek önlem alınmasını sağlamak için çeşitli şekillerde (Sesli, Görüntülü) verilen işarettir. Güvenlik için atılacak en güçlü tedbirdir. Yaydığı yüksek ses sebebiyle olay yerine dikkatlerin çevrilmesi tercih nedeni olarak gösterilmektedir.
PIR Dedektör Nedir ?
       PIR Dedektör soygun alarm sistemlerinde kullanılan harekete duyarlı çalışan soygun alarm sistemlerinin en çok kullanılan dedektörleridir. PIR Dedektör içerisinde insan vücudunun yaydığı ısı radyasyon frekansına duyarlı bir fotodiyot ve ortamı 30 kadar farklı IR dilimine ayran IR lensden oluşmaktadır.
PIR Dedektör Çalışma Prensibi Nedir ?
       Bir insan vücudunun hareket ettiğinde ortamda oluşan ısı değişimini algılar.PIR Dedektör, bir kişinin saniyede 1,2 metreye (4 fit) hızla yürüdüğü ısı değişimi olarak yaklaşık 1 ° C veya 1,8 ° F ısı değişimlerini algılar. Bu sebeple PIR Dedektörler klima , havalandırma veya direkt gün ışığına karşı monte edilmemelidirler. Aksi taktirde yanlış (false) alarmlar kaçınılmaz olur.