Müşteri Hizmetleri 0 212 702 33 00 0 212 702 11 00

Biz yalnızca teknoloji işi değil, sanat yapıyoruz. Yeni başlangıçlar için, çok çalışıyoruz !

İSBİM ®

İSBİM BİLGİSYAR VE ELEKTRONİK SERVİS

Kalite Belgelerimiz 

Akıllı Tahta Sistemi

Akıllı Tahta Sistemi       Akıllı tahta, son birkaç yıldır ismi duyulan ve eğitim-öğretimde kullanılmaya başlanan bir ders aracıdır. Akıllı tahta genel anlamda bütünleşik yani kombine bir ders aracıdır aslında. Yani akıllı tahta kombinasyonu; bir bilgisayar, interaktif bir tahta, interaktif bir kalem, bir projeksiyon cihazı (yansıtıcı) ve yazılımlardan oluşmaktadır. Yani eski kara tahtanın yerini bilgisayara entegre edilmiş yani bağlanmış yeni nesil bir tahta almıştır.

       Öğretmen, bir program yardımıyla bilgisayara bağlanmış (usb bağlantı kablosu) bir tahta ve tahtadaki titreşimleri algılayan özel bir kalem ve projeksiyon yardımıyla dersini interaktif olarak öğrencilerine anlatabilmektedir. Yani eskiden sadece projeksiyonlarla bilgisayarımızdaki bir video filmini ya da power point vb. sunumları aktarabiliyorken şimdi aynı zamanda eş zamanlı olarak tahta da interaktif bir özelliğe kavuştu.

       Okullarımızda kara tahta dönemini bitiren akıllı tahtalar günden güne yaygınlaşmaktadır. Rekabet ortamının artması da öğrencilerin avantajına ve bu avantajla tahtaların fiyatlarında çeşitli iyileştirilmeler yapılmaktadır. Peki bu akıllı tahtalar eğitim kalitesini yükseltme noktasında kullanıcılarına yani öğretmenlere ve öğrencilere neler vaad etmektedir?

       Öncelikle bilmeliyiz ki eğitim öğretim işi karşılıklı isteğe ve kabiliyete dayanan bir süreçtir. Bu noktada akıllı tahtadan mucizeler beklemek yanlıştır. Ben onlarca okulda akıllı tahtaların atıl şekilde beklediğini üzüntüyle görüyorum. Gerek öğretmenlerin akıllı tahta kullanımı konusundaki bilgi eksiklikleri gerek se eski alışkanlıklardan vazgeçememe sorunu bu sonucu doğurmaktadır.

       Akıllı tahtaların temel fonksiyonu etkileşimli bir ortam sağlayıp dersin daha akılda kalıcı ve pratik bir şekilde anlatılmasını sağlamaktır. Eski dönemlerdeki "tebeşir tozu" kavramı ve "tahtayı kim silecek?" sorusu tarihe karışmaktadır. İnternet konferansları verebileceğiniz akıllı tahtaları tahtalar power point sunularını, videoları ve bilgisayarın oynatmakta olduğu her türlü dökümanı görsel olarak öğrencilere sunabilmektedir. Söz gelimi Türkiye coğrafyasını anlatan bir öğretmenin sahip olduğu sınırsız kaynağı bir düşünün. Ya da açılar konusunu işleyen bir Matematik öğretmeninin işinin ne kadar kolay olacağını...

       Peki bu tahtalar pahalı mıdır? İnternette şöyle bir araştırma yapınca fiyatların çeşitlilik gösterdiğini farkettim fakat genel olarak şunu söylemek gerekir. Çok da ucuz maliyeti olan bir ders yardımcısı değildir akıllı tahtalar.Gördüğüm en büyük sorun ise akıllı tahta kalemleriyle ilgilidir. Çok hassas olan bu elektronik kalemlerin pek çoğu yere düştüklerinde çalışmaz hale gelmektedir ve bazı firmalar kalemleri garanti kapsamına almamaktadır. Fiyatları oldukça yüksek olan bu kalemler konusunda akıllı tahta alacakların satın almayı düşündükleri firmalarla bu konuyu konuşmaları, netleştirmeleri ve gerekirse yazılı garanti almaları iyi olacaktır.

Smart Board interaktif yani akıllı yazı tahtası, Smart Technologies şirketi tarafından 1991 yılında dünyada ilk interaktif akıllı yazı tahtası olarak üretilip pazara sunulmuştur. İngilizcede smart=akıllı, board=tahta anlamına geldiği için bu teknoloji dilimize akıllı tahta olarak çevrilmiştir. Akıllı tahta değişik şekillerde de kullanılmaktadır ; İnteraktif tahta, elektronik tahta, akıllı yazı tahtası, elektronik yazı tahtası, interaktif yazı tahtası vb.

Akıllı tahtaları ayrıştıran dört temel teknoloji vardır

 • Klipslerle her standart tahtaya bağlanabilen kızıl ötesi/ses ötesi üniteler

         Bu teknoloji, beyaz tahta yüzeyine monte edilen elektronik kızıl ötesi-ses ötesi algılayıcı ve bu algılayıcıya kızıl ötesi-ses ötesi sinyal gönderen kalem tarzı bir ileticiden oluşur. Sinyal gönderici kalem, algılayıcı cihaza tahtanın hangi koordinatında olduğunu bildirir. Bilgisayara usb yada kablosuz olarak bağlı olan algılayıcı bu koordinat bilgisini bilgisayardaki yazılımına iletir. Bu teknolojinin en iyi yanı, taşınabilir olması ve hemen her beyaz zeminde kullanılabilmesidir.
 • Çift katmanlı yüzeyi olan mekanik pasif tahtalar

         Bu teknolojide tahta yüzeyi çift katmanlı zar ile kaplıdır. Bu zar dokunmaya duyarlıdır. Bu sayede herhangi bir kalemle veya parmakla dokunarak cihazın kullanımı mümkün olmaktadır. Bu teknolojinin öncü markası Smart Board'dır. Bu teknolojiyi tercih edecek olanlar, yüzeyin sağlamlığına özellikle dikkat etmelidirler. İlk çıktığı zamanlardaki dayanıksız yüzeyler, günümüzde üreticiler tarafından daha sağlam yapılara kavuşturulmuştur.
 • Elektromanyetik teknoloji ile üretilen akıllı tahtalar

         Sert yüzeye sahiptir ve çarpmaya dayanıklıdır, elektromanyetik indüksiyon teknolojisi ile çalışırlar. Özel dış yüzeyi ile ışığı soğurarak geri yansımasını engeller bu sayede gözü yormaz. Kablosuz kalemleri ile tahtada çizilen her şeyi tahta anında algılar. Bu elektromanyetik tahtalar sınıflar ve konferans salonları için idealdir.

         Tahtanın yüzeyindeki küçük manyetik alan sayesinde, tahtanın yüzeyine çizilen her şeyi hızlı ve doğru algılayabilen kablosuz yazma aparatıyla çalışır. Bu tarz tahtalar özellikle sınıf ortamına uyum sağlar. Dijital tahtanın bazı çeşitleri, yazma aparatını çalıştıracak bir batarya/ pile gereksinim duyar. Fiyat olarak orta seviyededirler ve kalemleri ucuzdur(15-50usd arası).Çözünürlükleri yüksek olduğu için hızlı ve hassas çizimler yapmaya uygundurlar.
 • Yeni nesil dokunmatik akıllı tahtalar

       Giderek ilerleyen teknoloji, akıllı tahtalar dünyasındaki varolan kalıpları yıkarak yepyeni yapılar ortaya koymaktadır. Dokunmatik akıllı tahtalar, zarla kaplı yapının dayanıksızlığı ve yüksek maliyeti nedeniyle yeni nesil bir eğitim teknolojisini doğurmuştur;Elektronik alıcı ile çerçevelenmiş dokunmatik akıllı tahtalar...Hem ucuz hem de sağlam bu yeni yapıların bir diğer artısı da çok daha hızlı olmaları.